doki przeładunkowe w magazynie
Blog zarządzania transportem

Co to jest harmonogram planowanie doków?

Pojawiają się rozwiązania informatyczne dla logistyki, a istniejący jeszcze kilka lat temu standard zarządzania procesami poprzez informacje ustne, pliki Excel, notatniki, czy rozmowy telefoniczne i e-maile, dziś ustępuje miejsca innowacyjnym, łatwym w zarządzaniu rozwiązaniom online, które nie tylko pomagają wykrywać ukryte niedociągnięcia w łańcuchu dostaw, ale także poprawiają efektywność zarządzania procesami logistycznymi.

Jednym z takich rozwiązań- system harmonogramu dokowania

Tego typu systemy pomagają zoptymalizować pracę pracowników magazynu i platform załadunkowych. Rozwiązanie to skraca również czas przestoju ciężarówek oraz eliminuje chaotyczny bałagan i niepotrzebny ruch w magazynie. Jedną z najważniejszych wartości w dłuższej perspektywie jest scentralizowana informacja, która pozwala opracować większą wydajność pracy.

System Planowanie doków optymalizuje cały proces dostaw i stanowi dodatkową funkcjonalność dla systemów zarządzania logistyką transportu. Cytujemy jednego z pracowników magazynu: "Takie systemy wypychają nas z ciemnych wieków, zapewniają przejrzystość i podstawę do analiz, a także pełną kontrolę nad procesem przyjazdu i rozładunku/załadunku ciężarówek oraz zapewniają zarządzanie zasobami".

W początkowej fazie zarządzania łańcuchem dostaw wiele firm kontroluje informacje za pomocą systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Na drugim końcu procesu produkcyjnego wykorzystują system zarządzania magazynem (WMS). Jednak przed pojawieniem się Systemów Zarządzania Czasoprzestrzenią, firmy nie miały możliwości kontrolowania przedziału czasowego od momentu przybycia towaru do magazynu, do momentu jego rozładunku lub odwrotnie, do pełnej digitalizacji towaru opuszczającego magazyn. Systemy Planowanie doków- zapewniają widoczność procesu, co ostatecznie zwiększa poziom obsługi klienta.

Czas = Pieniądze

Często systemy Planowanie doków nie tylko zapewniają wygodniejsze zarządzanie, ale także oszczędzają bezpośrednie koszty. Na przykład, kiedy kierowcy przyjeżdżają do magazynu, mają określony czas na rozładunek lub załadunek towaru. Przestoje spowodowane niepewnymi harmonogramami pracy skutkują koniecznością płacenia kar, które często stają się dodatkowym czasem na rozwiązywanie sporów. Bez możliwości śledzenia, potrzeba dużo czasu i pieniędzy, aby kontrolować informacje słowne.

Ponadto systemy zarządzania łańcuchem dostaw optymalizują operacje załadunku i rozładunku, oszczędzając czas i pieniądze, a także podnoszą jakość pracowników i obsługi klienta. Systemy planowania doków mogą zwiększyć wydajność załadunku i rozładunku oraz zoptymalizować zarządzanie dostawami ładunków o 30%.

Takie narzędzia do zarządzania magazynem pozwalają znacznie ograniczyć nakłady pracy i środków administracyjnych, obciążenie personelu magazynowego oraz dysponować pełną, zdigitalizowaną informacją i dokumentacją na temat prowadzonych prac.

Połączenie takich rozwiązań z rozwiązaniami logistycznymi opartymi na chmurze TMS zapewnia komunikację w czasie rzeczywistym z partnerami w łańcuchu dostaw i zarządzanie przesyłkami online. Dzięki temu cały łańcuch logistyczny jest bezproblemowy i łatwy w zarządzaniu. Zmniejszają się zasoby pieniężne i ludzkie.

Koszty systemów harmonogramowania doków

Koszt może być często powodem zniechęcenia do wdrażania systemów w firmie, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że tworzenie indywidualnych rozwiązań w firmie jest nie tylko popularne ze względu na wysoki czas i koszty związane z realizacją projektu, administracją i aktualizacjami, ale także nie ma większego sensu. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które rozwiązują problemy zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu.

Liczby wskazują, że technologia chmury (online)  może znacząco obniżyć koszty operacyjne firmy, gdyż klient płaci jedynie miesięczną oplatę za dzierżawę miejsca, który jest kilkakrotnie niższy niż rzeczywisty koszt produktu, nawet po uwzględnieniu kilkuletnich kosztów gotówkowych. Rozwiązania są stale aktualizowane i zawsze odpowiadają standardom rynkowym, a wsparcie produktowe jest zapewniane przez dostawcę rozwiązania. W rzeczywistości korzystanie z systemu stało się absolutnie przystępnym narzędziem zarówno dla dużych, jak i małych firm o stosunkowo skromnych budżetach. Korzyści są oczywiste w obu przypadkach.

Systemy Planowania doków pozwalają więc na optymalizację procesów logistycznych, są łatwe do wdrożenia i przynoszą wymierne efekty w postaci oszczędności kosztów. Pozwalają również firmom na centralne zarządzanie wszystkimi informacjami, pełną identyfikowalność oraz tworzenie planów wydajnościowych.

Nie używasz platformy planowania dokowania dla swoich operacji? Zarezerwuj spotkanie Online z naszym ekspertem, a my pokażemy, jak to może przynieść korzyści dla Waszej spółki.

Czytaj więcej